Dlaczego płaczemy?

Dlaczego płaczemy?

Czy wiesz, że ludzkie łzy są jedyne w swoim rodzaju? To unikalna funkcja, którą ma tylko organizm ludzki. Dzisiaj odpowiemy Ci na pytanie, dlaczego z naszych oczu płyną łzy. Zdarza się to w okręconych sytuacjach: kiedy nam smutno, jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani, albo bardzo szczęśliwi. Płacz powstaje w określonym celu. Jakim? Zachęcamy do lektury artykułu.

Pierwszy rodzaj łez – łzy podstawne

Łzy podstawne produkujemy przez cały czas. Rozprowadzamy je po naszej gałce ocznej podczas mrugania, mają za zadanie nawilżać oczy i je odżywiać. Służą także ochronie oka przed różnymi drobnoustrojami. Ich cechy charakterystyczne to ciągła produkcja, utrzymywanie daleko od powierzchni oka brudu oraz zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Mają one trzy podstawowe warstwy: dwie z nich stanowi śluz, a trzecią jest zewnętrzna warstwa lipidowa.

Łzy odruchowe i ich charakterystyka

Łzy odruchowe mają przede wszystkim funkcję ochronną. Produkuje się je w sytuacji podrażnienia oka przez różne czynniki, np. wiatr, dym, czy sulfotlenek S-propynylocysteiny (jest on w cebuli). Mają one za zadanie usunięcie szkodliwych i drażniących oko substancji, i są produkowane w bardzo dużych ilościach. Zawierają także przeciwciała, które chronią oko przed mikroorganizmami.

Łzy emocjonalne

Łzy emocjonalne stanowią najmniej zbadany i tajemniczy ich rodzaj. Do teraz naukowcy i lekarze nie potrafią określić, w jaki sposób są produkowane, i dlaczego różne emocje, które nami targają potrafią nas do nich doprowadzić. Jedna z teorii mówi, że stanowią one specjalny system, który ma być ochroną, która łagodzi stres u 85% kobiet oraz 73% mężczyzn. Inna znowu określa je jako pomocne w budowaniu społeczności. Płacz oraz empatia mają według niej być składowymi bliskich relacji, które są potrzebne, byśmy funkcjonowali jako społeczeństwo.

Charakterystyczne cechy łez emocjonalnych to stabilizacja nastroju osoby, która płacze. Co ciekawe mają one w sobie hormon szczęścia – endorfiny, a ponadto zawierają enkefalinę oraz naturalny środek przeciwbólowy. Mają niezwykle wysoki poziom kortykotropiny (ACTH). Pobudza ona korę nadnerczy do produkcji kortyzolu, hormonu stresu.

Jakie są powody płaczu emocjonalnego?

Najczęściej płaczemy z powodu:

  • Samotności – ludzie zostali bowiem stworzeni do życia w grupie i są istotami towarzyskimi. Każda osoba, nawet będąca typem samotnika, od czasu do czasu potrzebuje być w grupie.
  • Radości – w przypływie dawki pozytywnych emocji często pojawiają nam się, stąd też powiedzenie „roześmiać się do łez”.
  • Frustracji i złości – najczęściej jest to wynik naszej bezsilności. Odreagowujemy negatywne emocje, czasami łzy pojawiają się w momencie skrajnej złości, czy frustracji.
  • Tęsknoty – za drugą osobą, albo określonym zdarzeniem. Często wiąże się to ze śmiercią bardzo bliskiej osoby.
  • Ulgi – kiedy kończy się bardzo stresujący czas w życiu. Odprężenie potrafi spowodować płacz.
  • Miłości – tej nieszczęśliwej, ale i pozytywne wzruszenia pojawiające się na różnym etapie związku, czy rodzicielstwa mogą wywołać łzy.

Niektórzy ludzie uważają, że dzięki łzom jesteśmy w stanie wpływać na działanie oraz uczucia innych osób. Pomagają nam w uzyskaniu współczucia i możliwości manipulacji innymi osobami.

Okulary z filtrem niebieskiego światła