Dlaczego nasz wzrok się rozmywa, kiedy zbyt długo korzystamy z komputera?

Dlaczego nasz wzrok się rozmywa, kiedy zbyt długo korzystamy z komputera?

Cały dzień spędzasz na aktywnościach związanych z korzystaniem z monitora? W pracy na pewno długo korzystasz z komputera, jak wracasz do domu to bierzesz do ręki smartfon, albo tablet. Wieczorem lubisz obejrzeć fajny film w telewizji. Od czasu do czasu zauważasz, że Twój zaczyna się rozmywać. W tym artykule odpowiemy Ci na pytanie dlaczego tak się dzieje.

Syndrom widzenia komputerowego – co to jest?

Rozmycie wzroku jest jednym z objawów syndromu widzenia komputerowego – z j. ang. Computer Vision Syndrome, czyli CVS. To grupa zagadnień, która jest ściśle związana z oczami i wzrokiem. Są one wynikiem za dużej ilości czasu, który spędzamy przed ekranem urządzeń elektronicznych. Na szczęście nie jest on trwały, można go zniwelować stosując się do odpowiednich zasad.

W jaki sposób powstaje rozmycie wzroku?

Zacznijmy od tego, że nasze ciało nie jest przystosowane do tego, by dużą ilość czasu spędzać w jednym miejscu, w dodatku niemalże w bezruchu wpatrując się w ekran monitora. Przez to komputery znacznie obciążają nasz wzrok i kręgosłup. Ekran charakteryzuje się także obniżonym poziomem kontrastu, a na jego powierzchni powstają odbicia światła. Przez to praca na nim bywa naprawdę niewygodna. Do tego dochodzi zła postawa ciała, kiepskie oświetlenie, nieprawidłowa odległość ekranu od oczu. Wszystko to wzmaga objawy syndromu widzenia komputerowego.

CVS i jego najczęstsze objawy

Rozmycie wzroku to tylko jeden z wielu syndromów widzenia komputerowego. Jeśli narzekasz na tą przypadłość zwróć również uwagę na inne, towarzyszące jej objawy, np. ból szyi i pleców, zmęczenie oczu, ogólne przemęczenie, ból głowy, uczucie suchości albo podrażnienia oczu, niewyraźne widzenie z bliska i daleka, czy podwójne widzenie.

Diagnozę pomoże określić lekarz okulista, który zaleci Ci wykonanie serii różnych badań, np. analizy składu filmu łzowego. Pomoże Ci o także w pozbyciu się tego problemu. Wystarczy, że zastosujesz się sumiennie do jego zaleceń – odczujesz przy tym dużą ulgę w codziennym funkcjonowaniu.

Jak samodzielnie zniwelować CVS?

Doskonale wiemy, że obecnie nierealne jest unikanie kontaktu z monitorami komputerowymi oraz innymi cyfrowymi dobrodziejstwami, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu mamy dla Ciebie propozycje kilku modyfikacji, które pomogą pozbyć się rozmycia wzroku, co za tym idzie złagodzić objawy CVS.

  • Zadbaj, by ekran komputera był ok. 40-50 cm od oczu.
  • Siedź prosto, niech Twoje stopy dotykają podłogi.
  • Rób sobie przerwy od monitora. Co 2 godziny wyjdź na 15 minutowy spacer.
  • Regularnie patrz na przedmioty usytuowane w oddali. Co 20 minut patrz na nie przez 20 sekund. Przedmiot powinien być co najmniej 6 metrów od Ciebie.
  • Używaj okularów z filtrem niebieskiego światła.

Jak sumiennie i starannie wprowadzisz tych zaledwie kilka zasad w życie, a do tego dodasz nieco aktywności fizycznej po pracy, z pewnością samodzielnie uporasz się z problemem widzenia komputerowego.

Okulary z filtrem niebieskiego światła