Okulary bezramkowe – wady i zalety

Okulary bezramkowe – wady i zalety

Okulary bezbramkowe to jedne z najnowocześniejszych modeli – bardzo lubią je osoby, które dopiero zaczynają przygodę z noszeniem okularów. Są niezwykle lekkie, a podczas ich noszenia nic nie ogranicza widoczności. W salonach optycznych dostępne są jako tzw. patenty (modele wiercone). Najczęściej szkła okularowe są w nich podtrzymywane przez mostek z noskami i zauszniki.

Dla kogo będą idealne okulary bezramkowe?

Sięgnij po nie, jeśli masz delikatną urodę. Będą do Ciebie pasować, kiedy masz drobną posturę, rysy twarzy, czy budowę twarzy. Będą dobrym krokiem, w przypadku, gdy dopiero zaczynasz nosić okulary i obawiasz się, czy szybko do nich przywykniesz. Są one prawie niezauważalne, zarówno z perspektywy osoby, która je nosi, jak i tej spoglądającej z zewnątrz na ich nosiciela.

TURRO T2008 TITANIUM kolor 200/99 rozmiar 51

TURRO model T2008 TITANIUM

Michael Kors 165M kolor 201 rozmiar 54

Michael Kors model 165M

TURRO T2010 TITANIUM kolor 200/99 rozmiar 54

TURRO model T2010 TITANIUM

 

Wady i zalety okularów bezramkowych

Użytkownicy tego typu modeli zauważają szereg atutów:

  • Mała waga okularów – są praktycznie niewyczuwalne na nosie, to najlżejsze okulary dostępne na rynku optycznym
  • Niewielka zauważalność – z tego powodu sięgają po nie osoby, które z różnych względów nie mogą zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych.
  • Są uniwersalne – z pewnością dobierzesz je do każdego typu twarzy, karnacji, koloru włosów czy oczu. Ponadto będą pasowały do praktycznie każdej stylizacji, w kwestii stroju.

Maja one także drugą stronę medalu. Trudno przejść obojętnie obok ich podstawowej wady – dużej delikatności. Niestety bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego bardzo ważne jest używanie sztywnego, zamykanego etui. Pod żadnym pozorem nie można ich luźno wrzucić do plecaka, czy torebki. Niektórzy narzekają także na odkręcające się śrubki przy szkłach. Są nieco trudniejsze w codziennej eksploatacji.

Ważna jest odpowiednia technika ich zakładania i ściągania. Należy to robić za każdym razem oburącz. Jeśli nie zachowamy się do tej prostej zasady, możemy mieć problem – ich śrubki mogą się luzować albo rozkręcać, przez co okulary utracą swoją stabilność.

Ray-Ban 8747 kolor 1002 rozmiar 50

Ray-Ban model 8747

Ray-Ban 8757 kolor 1193 rozmiar 53

Ray-Ban model 8757

Ray-Ban 8749 kolor 1194 rozmiar 54

Ray-Ban model 8749

Soczewki okularowe do modeli bezramkowych

Jeśli wybierzesz okulary Bezramkowe, musisz pamiętać o jednym prostym fakcie – będziesz mógł do nich wybrać tylko soczewki okularowe wykonane z tworzywa sztucznego. Poza tym, możesz kupić szkła z każdym rodzajem dodatkowej powłoki, która ma zadbać o Twój codzienny komfort. Ponadto, od czasu do czasu możesz również zmienić ich kształt, a także możemy przebierać w wielu różnych odcieniach i kolorach. Jeśli jednak wybieramy barwione szkła, pamiętajmy by pasowały do naszego codziennego stroju/karnacji/stylu ubierania się.

Jeśli potrzebujesz grubszych szkieł, zważ na to, że w przypadku okularów bezramkowych nie ukryjesz ich grubości za oprawą. Jeśli zatem masz dużą wadę wzroku, wybierz standardowe okulary z oprawkami.

Bezramkowe okulary korekcyjne są mało popularnym współcześnie rozwiązaniem. Dlatego, jeśli w salonie optycznym nie zauważysz możliwości kupna takiego modelu, warto spytać o nie pracującego tam specjalistę.